Антипиретичните и аналгетичните лекарства са с голямо търсене сред населението на всички страни по света. Специално търсене е проследено на парацетамол и ацетилсалицилова киселина, тъй като именно тези лекарства са достатъчно ефективни при решаването на повечето дребни проблеми в ежедневния живот на хората и могат да бъдат закупени във всяка аптека и достъпни.
Най-честите причини за използването на тези лекарства:
- главоболие, зъбобол, мускулни и ставни болки;
- обострянето на различни хронични заболявания се повлиява добре от симптоматично лечение с парацетамол и ацетилсалицилова киселина, тъй като лекарствата имат противовъзпалително действие върху организма;
- хипертермия на различни етиологии;
- обикновена настинка.
Едновременна употреба на парацетамол и аспирин
Парацетамол с ацетилсалицилова киселина е част от много ефективно лекарство за главоболие - Citramone, т.е. няма специални ограничения при еднократен прием, но експертите не препоръчват това да се прави често. Тази комбинация може много негативно да повлияе на състоянието на стомашната лигавица. Редуването им е напълно позволено, още повече, че в различни ситуации всяко лекарство има по-изразен ефект.
Парацетамол (парацетамол)
Парацетамолът се справя с такива проблеми:
- вирусна или бактериална хипертермия;
- силно изразена болка в синдрома на болки в гърлото;
- мигрена, главоболие от физическа и умствена умора;
- хронични възпалителни процеси в организма.
С грип с наличието на твърде висока телесна температура в началния етап, препоръките на специалист включват ацетилсалицилова киселина плюс парацетамол, но само през първите 1-2 дни.
Ацетилсалицилова киселина (Acetylsalyclicaacid)
Ацетилсалициловата киселина има по-широк спектър от ефекти върху човешкия организъм, т.е. активно се използва в следните случаи:
- ревматоиден артрит;
- миокардит на инфекциозен произход;
- хипертермия при възпалителни процеси на вирусна и инфекциозна етиология;
- миозит, невралгия, главоболие;
- профилактика на остри форми на исхемична болест (инсулт, инфаркт, преходна исхемична атака), дължаща се на свойствата на лекарството да намалява агрегацията на тромбоцитите в кръвта.
Ацетилсалициловата киселина има ясно изразено сходство с парацетамола при лечението на хипертермия, но по отношение на ефекта върху организма като цяло, тя се различава значително по отношение на ефекта и точките на приложение на активното вещество. Ацетилсалициловата киселина е включена във всички клинични протоколи за лечение и профилактика на исхемични инсулти, инфаркти и емболи. Той действа като основно активно вещество в групата лекарства, които се предписват след стентиране и байпас на коронарните артерии. Съдържа се в много комбинирани препарати. Комбинацията от Аспирин, Парацетамол и Кофеин в определени пропорции създава отличен болкоуспокояващ ефект, който се използва успешно при интензивни главоболия.
Статията е потвърдена
Анна Мошовис е семеен лекар.
Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter
Парацетамол и ацетилсалицилова киселина: което е по-добре
Използването на парацетамол при респираторни вирусни заболявания
Парацетамолът е по-предпочитан да се използва като антипиретик при тежка хипертермия (от 38 и повече), тъй като неговите антипиретични свойства са доста изразени сред другите представители на фармакологичните агенти от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Ако трябва непременно да се намали температурата до по-адекватни знаци, които не застрашават живота на пациента, парацетамолът ще помогне най-добре, преди да пристигне линейка.
Форми на освобождаване на съвременния фармакологичен пазар:
- Таблетки, опаковани в блистери по 6 или 10 броя в дози от 500 mg или 300 mg (педиатрична доза), опаковани в картонени опаковки
- 2,5% сироп за деца 50 мл на опаковка
- Суспензия 2,5% в 100 ml на опаковка
- Ректалните свещички също имат системен ефект, но са по-малко склонни да дразнят стомашно-чревния тракт, показват техния терапевтичен ефект много по-бързо поради по-бързото проникване в системното кръвообращение.
Има и комбинирани форми на освобождаване, които съдържат няколко активни съставки, като цитрамон. Съставът на това лекарство е в допълнение към парацетамол ацетилсалицилова киселина и кофеин. В обобщение, тези компоненти проявяват синергичен ефект. Също така ще бъде интересно да се научи, че дозировката на вещества в такива лекарства е по-ниска, отколкото при моно-лекарства. При таблетките комбинираният парацетамол и аспирин са около половината от тези при конвенционалните моно-агенти, но това не означава, че те трябва да се пият повече от обичайното, в противен случай съществува риск от предозиране, така че не трябва да удвоявате тежестта за черния дроб.
Използване на ацетилсалицилова киселина
Приемането на парацетамол и аспирин има сходни показания, както и други средства за намаляване на температурата, но все пак има ясни различия в тези препарати. Ацетилсалициловата киселина има аналгетичен ефект, по-изразена и едновременно с това увеличава риска от кървене. Факт е, че аспиринът е класически дезагрегант, в малки количества (до 150 мг на ден), предотвратява адхезията на тромбоцитите и изтънява плътната кръв, а в дози от 300 мг на ден ефективно анестезира и намалява проявите на остро вирусно заболяване. Аспиринът в по-високи дози, около 500 мг, не е лош удар на повишената температура, но все още се счита за по-ефективен в тази ситуация, парацетамол, тъй като е много по-безопасен, макар и малко по-нисък в сила.
Мога ли да взема тези лекарства заедно? Заедно, те могат да бъдат взети, особено като част от една и съща цитрамона, но неспазването на режима на дозиране може да предизвика нежелани реакции под формата на стомашни болки и промени в кръвосъсирването. Между другото, парацетамолът не влияе върху реологичните свойства на кръвта, поради което е по-безопасен за лечението на ARVI. Какво друго има други лекарства за намаляване на температурата без значителни странични ефекти? В допълнение към ацетилсалициловата киселина и парацетамола, ибупрофенът и мефенаминовата киселина имат антипиретични свойства.
И двата лекарства не инхибират и не стимулират кръвосъсирването, нямат такъв силно негативен ефект върху стомаха като аспирин и нямат такъв токсичен ефект върху черния дроб като парацетамол. Има доказателства, че ибупрофен може да се приема с дълги курсове, тъй като той е един от най-леките нестероидни противовъзпалителни средства. Мефенаминовата киселина, освен всичко друго, има и имуномодулиращи свойства, стимулира производството на интерферон.
Сравняване на парацетамол и ацетилсалицилова киселина
Парацетамол и ацетилсалицилова киселина (Аспирин) са вещества и лекарства със същото име, които най-често се приемат самостоятелно за симптоматично лечение на настинки, остри респираторни инфекции или грип. Тези лекарства понякога се приемат заедно, но те имат редица противопоказания и странични ефекти.
Сходства на композициите
Лекарствата имат различен състав. Те се предлагат в подобни таблетки от 500 mg. Всяка таблетка Paracetamol съдържа 500 mg от същото вещество. Таблетките на ацетилсалициловата киселина съдържат 500 mg от активното вещество със същото химично наименование.
Различия на парацетамол от ацетилсалицилова киселина
Лекарствата се различават не само по своя състав. Те имат различен ефект върху тялото:
- Ацетилсалициловата киселина принадлежи към нестероидни противовъзпалителни средства и има антипиретично и аналгетично действие. Веществото и лекарствата със своето съдържание (Aspirin, Citramon и др.) Се използват за лечение на заболявания на сърдечно-съдовата система като вещество, което предотвратява адхезията на тромбоцитите и образуването на кръвни съсиреци. Използва се като силно противовъзпалително средство при заболявания на ставите, зъбобол и др. Лесно прониква в кръвоносната система и се открива дори в мозъчните тъкани.
- Парацетамолът е ненаркотичен аналгетик. Действието му е ограничено до антипиретични и аналгетични ефекти. Противовъзпалителното свойство е леко. Лекарството се предписва за намаляване на температурата и болката при мигрена, болезнени периоди, настинки и инфекциозни заболявания.
Кое е по-добре: Парацетамол или ацетилсалицилова киселина?
За да се определи, че е по-добре да се вземат за някои заболявания, трябва да лекарят. Ако се предписват лекарства, съдържащи салицилати като антитромботично средство (при разширени вени или тромбофлебит, прединфарктни състояния и т.н.), тогава те не могат да бъдат заменени с парацетамол. В този случай желаните ефекти имат само лекарствата, препоръчани от лекаря. При възпаления с ревматоиден характер тези вещества не само облекчават болката, но и намаляват възпалението.
Но при лечението на ТОРС и грип лекарите по-често предписват парацетамол и неговите аналози. Това се основава на по-малката вреда, която веществото причинява на тялото на пациента, като се спазват правилните дози. Лекарства, съдържащи това вещество, не дразнят чревната лигавица и не създават опасност от кървене, като лекарства със салицилати.
Ефективността на двете лекарства, когато се използва като аналгетик и антипиретик, е почти същата.
Противопоказания
Парацетамол има противопоказания, свързани с ефекта му върху черния дроб:
- алкохолизъм;
- чернодробна недостатъчност и други дисфункции на органи.
Парацетамол не се предписва за анемия и свръхчувствителност към лекарства с неговото съдържание.
Дразнещ ефект върху стомашната лигавица и антитромбоцитни свойства разширява ограниченията при употребата на ацетилсалицилова киселина:
- язвени заболявания на храносмилателния тракт;
- стомашно кървене;
- хеморагична диатеза;
- бъбречна и чернодробна недостатъчност;
- дисекция на аортна аневризма.
Лекарства със салицилати не се предписват на деца под 15-годишна възраст и на 2-ри и 3-ти триместър на бременността за вирусни заболявания.
Лекарите преразглеждат парацетамол и ацетилсалицилова киселина
Михаил Иванович, Брянск
Според нови изследвания, приемането на Аспирин и други лекарства със салицилати се счита за опасно за деца под 15-годишна възраст. При тежка хипертермия по време на вирусни инфекции (ARVI, грип и др.), Когато родителите често бездушно дават на децата хапчета, тези лекарства могат да провокират синдрома на Reye. Парацетамол в детска доза и под формата на сироп е не само по-безопасен, но и вкусен: децата приемат това лекарство по-лесно.
Алла Василиевна, Перм
Салицилатите лесно проникват в кърмата и преминават плацентарната бариера. Те се считат за опасни за децата, така че бременните и кърмещите бебета трябва да се въздържат от самостоятелно прилагане на хапчета за простуда. В такива ситуации е по-добре да се предпочита парацетамол и неговите препарати (Citramon II, Paracetamol и др.).
Отзиви на пациента
Мария, 24 години, Красноярск
Тя винаги е приемала Аспирин като добър болкоуспокояващ за грип. С големи дози тя забеляза, че реве в ушите си, а понякога и киселини. Наскоро научих, че ацетилсалициловата киселина в състава му може да предизвика кървене от носа по време на вирусни инфекции. Преминах на Парацетамол: въпреки че засяга черния дроб, трябва да е голяма доза. При лечение толкова много хапчета не се приемат.
Иля, 31, Кемерово
Приемам само парацетамол и цитрамон П. Те нямат противовъзпалителен ефект, но с грипа е важно да понижат температурата и да не увредят стомаха.
Мога ли да вземам Аспирин и Парацетамол едновременно?
Антипиретичните лекарства се използват за намаляване на телесната температура. Понякога едно вещество не е достатъчно и лекарите прибягват до комбинация от няколко лекарства. Разгледайте аспирин и парацетамол, техните вътреклетъчни ефекти, индикации и противопоказания.
Аспирин действие
Аспиринът е лекарство от германския производител Bayer. Инструментът принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Активното вещество - ацетилсалицилова киселина - има широк спектър на действие:
- облекчава възпалението на цервикалната остеохондроза, артрита, артроза и други заболявания на костните и хрущялните тъкани;
- намалява дискомфорта по време на менструация, стоматологична или главоболие;
- понижава телесната температура;
- разрежда кръвта, подобрява кръвообращението.
Лекарството се използва широко във всички отрасли на медицината. Той се произвежда под формата на таблетки, но има много аналози в други дозирани форми, които се използват при температура, възпаление, болка или заболявания на сърдечно-съдовата система.
Парацетамол Действие
Лекарството се основава на същия компонент на парацетамол. Това е най-силният инструмент, използван за намаляване на треската и намаляване на болката по време на треска, наранявания и други патологични процеси в организма.
Парацетамол по време на абсорбцията влияе върху мозъчния център, отговорен за възприемането на болката. В допълнение, лекарствените молекули влияят на синтеза на простагландини, които са отговорни за повишаване на температурата, поради което лекарството бързо премахва дори висока температура.
Лекарството не лекува треска, настинка, грип и други инфекциозни заболявания, а също така няма антивирусно и антибактериално действие, затова не е препоръчително да го приемате за лечение.
Какво е по-добре и каква е разликата между Аспирин и Парацетамол
Действието на двата лекарства е малко сходно, но разликата е, че Парацетамол има за цел да намали телесната температура, а Аспиринът да намали болката.
Мога ли да вземам Аспирин и Парацетамол едновременно?
Преди това се смяташе, че съвместното приемане на тези 2 средства допринася за бързото намаляване на високата температура. Така е, но освен ползите, комбинацията от лекарства има много странични ефекти, които влияят негативно върху работата на черния дроб, бъбреците и стомашно-чревния тракт. Затова лекарите използват тази комбинация само в спешни случаи.
Показания за едновременна употреба
Висока телесна температура и висока температура, причинени от инфекциозни заболявания. С еднократна употреба не трябва да се страхувате от странични ефекти, защото те се появяват само когато се натрупват в процеса на системно приемане.
Как да приемате Аспирин и Парацетамол заедно
В случай на аварийно отвеждане на топлината, средствата най-често се използват под формата на разтвор за интрамускулно приложение. В медицината има концепция за "триада" - комбинация от три лекарства, чието използване настъпва незабавно и има продължителен ефект. В допълнение към Аспирин и Парацетамол, Analgin или No-Spa се използва за облекчаване на съдови спазми. Дозировката се определя индивидуално, стандартът е 2 mg от всяко средство.
Може ли парацетамол и ацетилсалицилова киселина да се приемат заедно
Аспирин (ацетилсалицилова киселина) и парацетамол (ацетаминофен) са най-популярните средства за температура в домашния комплект за първа помощ. Това са две различни лекарства, принадлежащи към една и съща група нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС).
Аспирин (ацетилсалицилова киселина) и парацетамол (ацетаминофен) са най-популярните средства за температура в домашния комплект за първа помощ.
Характеристики на лекарствата
Парацетамол и ацетилсалицилова киселина (АСК) се считат за ефективни обезболяващи, противовъзпалителни и антипиретични лекарства. Лекарствата имат както предимства, така и недостатъци, имат отделни противопоказания, различават се по механизма на действие при едно и също заболяване. Следователно, като избираме между тези две лекарства, е необходимо да знаем характеристиките на всяка от тях.
парацетамол
Ненаркотичното лекарство Парацетамол принадлежи към аналгетиците и антипиретиците, а в западните страни се нарича ацетаминофен (от намален химичен състав - параацетиламинофенол). Основните индикации за приложение са фебрилни прояви при инфекции и възпаления.
Ненаркотичното лекарство Парацетамол се отнася до аналгетици и антипиретични лекарства.
Инструментът е:
- бял (по-малко крем) кристален прах;
- лесно разтворим във вода;
- не се разтваря в алкохол.
- не нарушава обменните процеси и храносмилателните органи;
- има ниска токсичност;
- безопасен за деца.
При продължителна употреба на лекарството може да предизвика следните нежелани реакции:
- промени в функционирането на кръвоносната система;
- токсично увреждане на бъбреците;
- разрушаване на черния дроб;
Рискът от заболяване на бъбреците и черния дроб се увеличава с алкохола.
Ацетилсалицилова киселина
ASA (acetylsalyclicaacid) има, в допълнение към антипиретичните и аналгетичните свойства, противовъзпалително действие. Активната съставка ацетилсаликлоацид е насочена локално към мястото на възпалението, което дава добър терапевтичен резултат.
ASA (acetylsalyclicaacid) има, в допълнение към антипиретичните и аналгетичните свойства, противовъзпалително действие.
- ускорява температурата;
- спира възпалението;
- предотвратява образуването на кръвни съсиреци;
- полезен при ревматизъм, исхемия, ендокардит;
- използвани след работа на съдовете.
АСК има странични ефекти и противопоказания:
- лекарството е токсично;
- силно изтънявам кръвта;
- повишава риска от стомашно-чревни язви;
- предозиране може да повлияе неблагоприятно бъбреците и черния дроб;
- Аспиринът се предписва внимателно на деца и не се препоръчва по време на бременност.
Аспиринът се предписва внимателно на деца и не се препоръчва по време на бременност.
Каква е разликата?
Има няколко, но значими разлики между АСК и парацетамол:
- Парацетамолът е по-безопасен за всички показания;
- Аспиринът премахва треската по-бързо и поддържа ефекта по-дълго;
- АСК се използва в борбата срещу сърдечно-съдовите заболявания (поради способността за разреждане на кръвта);
- Парацетамолът има ниска противовъзпалителна активност и не елиминира симптомите;
- Аспиринът влияе по-ефективно на производството на простагландини (лечебни, противовъзпалителни вещества) в целия организъм, а парацетамолът засяга само мозъка (следователно той елиминира топлината и болката, но не облекчава възпалението);
- ASK е по-голям алерген.
Кога мога да приема парацетамол и ацетилсалицилова киселина
Механизмът на действие на двата лекарства е да инхибира медиаторите, които причиняват болка, треска и възпаление, само парацетамол на нивото на централната нервна система, а Аспиринът действа върху самия гнездо. Следователно понякога позволяват назначаването на средства заедно. Комбинираните дози парацетамол и аспирин са включени в таблетки като Citramon.
Съставът на това лекарство включва 3 активни съставки:
Въпреки че тези аналгетици се продават без рецепта, по-добре е да не приемате сами лекарствата. Тяхната комбинация може да предизвика тежки усложнения. Също така, преди употреба на лекарството, е необходимо да се проучат указанията, където се предписват показанията и дозировката.
Комбинираните дози парацетамол и аспирин са включени в таблетки като Citramon.
Кога и защо е по-добре да не се комбинира
По-често комбинацията от тези лекарства няма смисъл, тъй като те имат подобен ефект и не усилват ефекта един от друг.
Едновременното използване само ще доведе до удвояване на натоварването върху тялото.
Лекарствата не се препоръчват да се смесват с:
- болести на лигавицата;
- стомашно-чревни проблеми;
- лошо кръвосъсирване;
- чернодробно и бъбречно заболяване.
При заболявания на бъбреците и черния дроб не се препоръчва смесване на лекарства.
Становище на лекарите за комбинацията от парацетамол и ацетилсалицилова киселина
Лекарите не са единодушни по отношение на съвместното използване на тези аналгетици, както и по отношение на всяко лекарство поотделно. Лекарствата обикновено имат общи указания за употреба (освобождаване от треска, облекчаване на главоболието, облекчаване на състоянията, свързани с обикновената простуда и грип). Но, като се вземе предвид мнението на педиатрите, парацетамолът е за предпочитане в терапията, тъй като ацетилсалициловата киселина е свързана с риска от синдрома на Рейе (проявява се при деца от 4 до 12 години).
Други лекари казват, че днес Парацетамол няма да получи признание, че трябва да бъде забранено да се продава, дори и по лекарско предписание. Професор по фармакология в Университета в Ерланген-Нюрнберг (Германия), Кай Бруне, смята, че дори дневната норма на ацетомонофен, равна на 4 г, може да причини тежки увреждания на черния дроб, а двойният му излишък е опасен в развитието на остра чернодробна недостатъчност.
Лекарите казват, че днес Парацетамол няма да получи признание, че трябва да бъде забранено да се продава, дори и по лекарско предписание.
Назначаването на Аспирин, по мнение на същия учен, е възможно само при пациенти със сърдечно-съдови проблеми, но не и като болкоуспокояващо. В края на краищата, упойващото действие на лекарството продължава само няколко часа, а действието върху разреждането на кръвта - няколко дни. В резултат на това винаги има повишен и неоправдан риск от кървене.
Отзиви на пациента
Ирина, 32 г., Никел
Аспиринът ми хареса повече. Не знаех, че децата са противопоказани. Благодаря за просветлението.
Анна, на 40 години, Уфа
Съставът на Citramone е бил различен. Сега тя се нарича Citramon-P. Това означава с парацетамол.
Елена, 53 години, Москва
Всяка сутрин приемам Аспирин. Той ми помага да поддържам корабите в ред. Но за първи път чувам, че зъбът се елиминира с тези средства.
По-добра е ацетилсалициловата киселина или парацетамол
Какво е по-добре при настинки: парацетамол или ацетилсалицилова киселина?
Парацетамолът е опасен
Доскоро такова лекарство като парацетамол се счита за абсолютно безвредно. Все още се рекламираме активно като най-безопасни и ефективни лекарства, съдържащи парацетамол. Въпреки това е безопасно да се каже, че подобна реклама не е много правилна. Галина Холмогорова, водещ изследовател в Държавния научно-изследователски институт по превантивна медицина, казва: „Още от студентските ми години една фраза се появява в памет на нашия професор, който на лекция по клинична фармакология казва:„ Парацетамолът е много популярен на Запад, но не ви препоръчвам да го използвате в практиката си. защото това лекарство има много тесен "терапевтичен прозорец". Той унищожава клетките на черния дроб, а също така причинява разграждането на червените кръвни клетки в кръвния поток по време на предозиране, а предозирането е много лесно. " Нека обясня какво е „терапевтичен прозорец”: това е разликата между терапевтична и отравяща доза от лекарството. Например, за да предизвика остро отравяне с аналгин, трябва незабавно да погълне десет или дори двадесет таблетки. За парацетамол е достатъчно един или два.
Според списание Стърн всяка година около 30 хил. Британски граждани получават хронични чернодробни заболявания поради прекомерната употреба на парацетамол и повече от 100 души са починали от предозиране.
От септември 1997 г. в страната са поставени предупреждения за опасността от свръхдоза. В големи количества лекарството ще се продава само по лекарско предписание. Такъв опит ще бъде приложен в Германия, където тригодишно момиче е починало поради предозиране на парацетамол.
Лекарството има особено вредно въздействие върху организма в комбинация с алкохол. А при алкохолици, чийто черен дроб е вече отровен, парацетамолът може да стане хипоксичен при много ниски дози, а при някои условия дори една таблетка от 500 mg може да бъде фатална. В тази връзка е възможно да се признае рекламата на продукти, съдържащи парацетамол, за облекчаване на синдрома на махмурлука, опасен не само за здравето, но и за живота на потребителя.
Парацетамол не може да се приема дори когато пациентът се лекува с антиконвулсанти и изоазид (антитуберкулозно лекарство), като тази комбинация предизвиква бърз токсичен ефект. Повишен риск от предозиране и усложнения от приема на парацетамол и пациенти с анорексия нервоза (отказ от храна) и изтощение от глад. Също така, експерти отбелязват, че това може да доведе до малки дози от усложнения и странични ефекти на парацетамол, често в кратък период от време, което се случва, когато зъбобол се лекува с това лекарство.
Аспиринът е отменен
Елена КОРЖИКОВА
Консултира терапевт от Московската градска поликлиника № 10, лекар от най-високата категория Людмила Йосифовна Дувидович.
- Как се различава съвременното лечение от грип от това, което беше преди?
- Преди това лечението имаше за цел да се отърве от симптомите на заболяването. Температурата скочи - и ние бързо го понижаваме. Счупи костите, главоболие - приемаме обезболяващи. И какво
А след това? Температурата спадна, болката утихна и изглежда, че се възстановихме. Всъщност не съвсем.
В крайна сметка високата температура е мощно средство за защита. При 39 ° С вирусите на грипа умират. При повишени температури тялото се бори с инфекцията със собствените си сили и не се налага да се намесва. Следователно, ако има възможност да претърпите топлина, не бързайте да я намалявате. Изстрелвайки го изкуствено, вие прекъсвате борбата на организма срещу грипа. Това е гледната точка на съвременната терапия.
Друго нещо, ако не сте в състояние да се справят с високата температура поради нередности в сърцето. Тогава температурата трябва да бъде намалена във всеки случай.
Друга промяна: изборът на лекарство за намаляване на температурата. Преди това температурата, като правило, поваля стария "добър" аспирин. Той все още липсва в аптеката в различни форми. Но при грипа е абсолютно невъзможно да се направи това.
Грипът причинява кървене на капилярите. Особено опасни промени се случват в алвеолите - това са мехурчета в белите дробове, където кръвта е наситена с кислород. Разгръща се капилярите и се развива остра дихателна недостатъчност. С грип също увеличава пропускливостта на кръвоносните съдове. Те стават като сито. И ако добавите към целия този аспирин, който изтънява кръвта, тогава, знаете, последствията могат да бъдат лоши.
Особена опасност за децата е усложнение под формата на синдром на Rainey, който се появява по-често след грип от група Б, когато се консумират салицилати, включително ацетилсалицилова киселина - аспирин. Ето защо лекарите неотдавна категорично забраняват на родителите да пренасочват децата си с аспирин. Синдромът на Rainey се проявява с тежко повръщане и може да доведе до мозъчен оток и кома.
За да се намали температурата трябва да бъде по друг начин. Например, поставете кърпа, потопена в смес от воден оцет на челото - една супена лъжица оцет в 1 литър вода. Добро питие и много напитки - плодови напитки, сокове, алкална минерална вода. А от хапчетата най-безопасно е парацетамолът. Той се продава в аптека както в чиста форма, така и в комбинирани препарати.
Не е лошо намаляване на температурата, особено при децата, свещи "Cefecon". Приемайте като антипиретик и аналгетичен аналгин не си струва. По-добре болкоуспокояващо
темпалгин или аналгин-хинин.
Сега за самото лечение на грипа. Тъй като грипът е вирусна инфекция, е необходимо да се лекува с антивирусни лекарства.
Днес се появиха два нови антивирусни лекарства - Amixin и Arbidol.
Амиксин е ефективен и удобен за профилактика на грип и ТОРС. Приема се по 1 таблетка веднъж седмично в продължение на 6 седмици. Амиксин насърчава развитието на свой собствен антивирусен протеин - интерферон, който предпазва организма от вируси, не само по време на приема на лекарството, но и за 1-1,5 месеца след него, т.е. целия сезон на епидемията. Употребата на Amixin за профилактични цели по време на епидемията сред лекарите в Москва е намалила честотата на грип и ARVI с 3,7 пъти. Амиксин може да се използва за лечение на грип и други остри респираторни вирусни инфекции при възрастни и деца над 7 години.
За лечение на грип, остри респираторни вирусни инфекции, както и ротавирусна чревна инфекция, най-често се препоръчва антивирусно лекарство
Arbidol.
Защо е толкова добър?
1. има пряк антивирусен ефект и е ефективен срещу вируси на грип тип А и В и други остри респираторни вирусни инфекции.
2. Арбидолът е индуктор на интерферон, т.е. принуждава тялото да произвежда самостоятелно интерферон - мощен фактор за защита срещу вируси.
Поради тези свойства, Арбидол значително улеснява протичането на вирусна инфекция, съкращава периода на треска и общата продължителност на заболяването.
3. Арбидол практически няма противопоказания и странични ефекти.
4. минимизира вероятността от усложнения след грип и обостряне на хронични заболявания.
5. дава продължителен защитен ефект.
И последното. Arbidol се предлага както в зрели, така и в детски форми, което е много удобно. Антивирусната терапия с Arbidol се извършва по специална схема, посочена в инструкциите за употреба. Между другото, Arbidol може да се приема не само за лечение, но и за профилактика на грип по време на епидемичния период.
- Възможно ли е да се излекува грип само с народни средства?
- Ако диагнозата е “грип”, тогава не може да се излекува от народните средства
реч. Да, можете да се отървете от някои симптоми, но не и от болестта. Но можете да използвате средствата на традиционната медицина за превенция.
Все пак е добре известно, че само 15% от населението получава грип всяка година. Така че навлизането в останалите 85% не е толкова трудно. Ето защо, можете да пиете витаминни чайове от дива роза, касис, лимон, коприва, можете да ядете чесън или да го вкарате в носа.
- Как за лечение на пациенти с хронична патология?
- На първо място, тези категории пациенти трябва да се лекуват под строг контрол на лекар. Пациентите с хронични възпалителни заболявания на дихателните пътища - хронична пневмония, хроничен бронхит, бронхиална астма - и бъбреци, заедно с антивирусна терапия, също трябва да получат антибиотици от първия ден на лечението. Обяснението за това е просто. Имунитетът отслабва, когато лошите микроби атакуват. За това не се случи и е необходимо да се извърши антибиотична терапия.
Това най-добре се прави с помощта на съвременни антибактериални средства с широк спектър на действие. Те включват антибиотици Ципролет, Цифран, Таривид, Рулид и Сумамед. Те имат по-малко странични ефекти.
Но пациентите с грип с исхемия или хипертония имат свои собствени нюанси. Те трябва да коригират приема на лекарства от основното заболяване. В случай на сърдечно-съдови заболявания често се приемат ежедневно препарати, съдържащи аспирин. По време на грип, за да се избегнат неприятни последствия, те трябва да бъдат напълно премахнати. Що се отнася до антихипертензивните лекарства, дозата им трябва да бъде намалена - в края на краищата, с грипа, и често налягането намалява. Във всеки случай, всичко, което трябва да направите само след консултация с Вашия лекар.
- Какви усложнения са най-чести след грип?
- Най-честите усложнения от грипа са пневмония, отит, синузит, бронхит, миокардит и перикардит от сърцето.
Характеристики на лекарствата
Парацетамол и ацетилсалицилова киселина (АСК) се считат за ефективни обезболяващи, противовъзпалителни и антипиретични лекарства. Лекарствата имат както предимства, така и недостатъци, имат отделни противопоказания, различават се по механизма на действие при едно и също заболяване. Следователно, като избираме между тези две лекарства, е необходимо да знаем характеристиките на всяка от тях.
парацетамол
Ненаркотичното лекарство Парацетамол принадлежи към аналгетиците и антипиретиците, а в западните страни се нарича ацетаминофен (от намален химичен състав - параацетиламинофенол). Основните индикации за приложение са фебрилни прояви при инфекции и възпаления.
Инструментът е:
- бял (по-малко крем) кристален прах;
- лесно разтворим във вода;
- не се разтваря в алкохол.
- не нарушава обменните процеси и храносмилателните органи;
- има ниска токсичност;
- безопасен за деца.
При продължителна употреба на лекарството може да предизвика следните нежелани реакции:
- промени в функционирането на кръвоносната система;
- токсично увреждане на бъбреците;
- разрушаване на черния дроб;
Рискът от заболяване на бъбреците и черния дроб се увеличава с алкохола.
Ацетилсалицилова киселина
ASA (acetylsalyclicaacid) има, в допълнение към антипиретичните и аналгетичните свойства, противовъзпалително действие. Активната съставка ацетилсаликлоацид е насочена локално към мястото на възпалението, което дава добър терапевтичен резултат.
- ускорява температурата;
- спира възпалението;
- предотвратява образуването на кръвни съсиреци;
- полезен при ревматизъм, исхемия, ендокардит;
- използвани след работа на съдовете.
АСК има странични ефекти и противопоказания:
- лекарството е токсично;
- силно изтънявам кръвта;
- повишава риска от стомашно-чревни язви;
- предозиране може да повлияе неблагоприятно бъбреците и черния дроб;
- Аспиринът се предписва внимателно на деца и не се препоръчва по време на бременност.
Каква е разликата?
Има няколко, но значими разлики между АСК и парацетамол:
- Парацетамолът е по-безопасен за всички показания;
- Аспиринът премахва треската по-бързо и поддържа ефекта по-дълго;
- АСК се използва в борбата срещу сърдечно-съдовите заболявания (поради способността за разреждане на кръвта);
- Парацетамолът има ниска противовъзпалителна активност и не елиминира симптомите;
- Аспиринът влияе по-ефективно на производството на простагландини (лечебни, противовъзпалителни вещества) в целия организъм, а парацетамолът засяга само мозъка (следователно той елиминира топлината и болката, но не облекчава възпалението);
- ASK е по-голям алерген.
Кога мога да приема парацетамол и ацетилсалицилова киселина
Механизмът на действие на двата лекарства е да инхибира медиаторите, които причиняват болка, треска и възпаление, само парацетамол на нивото на централната нервна система, а Аспиринът действа върху самия гнездо. Следователно понякога позволяват назначаването на средства заедно. Комбинираните дози парацетамол и аспирин са включени в таблетки като Citramon.
Съставът на това лекарство включва 3 активни съставки:
Въпреки че тези аналгетици се продават без рецепта, по-добре е да не приемате сами лекарствата. Тяхната комбинация може да предизвика тежки усложнения. Също така, преди употреба на лекарството, е необходимо да се проучат указанията, където се предписват показанията и дозировката.
Кога и защо е по-добре да не се комбинира
По-често комбинацията от тези лекарства няма смисъл, тъй като те имат подобен ефект и не усилват ефекта един от друг.
Едновременното използване само ще доведе до удвояване на натоварването върху тялото.
Лекарствата не се препоръчват да се смесват с:
- болести на лигавицата;
- стомашно-чревни проблеми;
- лошо кръвосъсирване;
- чернодробно и бъбречно заболяване.
Становище на лекарите за комбинацията от парацетамол и ацетилсалицилова киселина
Лекарите не са единодушни по отношение на съвместното използване на тези аналгетици, както и по отношение на всяко лекарство поотделно. Лекарствата обикновено имат общи указания за употреба (освобождаване от треска, облекчаване на главоболието, облекчаване на състоянията, свързани с обикновената простуда и грип). Но, като се вземе предвид мнението на педиатрите, парацетамолът е за предпочитане в терапията, тъй като ацетилсалициловата киселина е свързана с риска от синдрома на Рейе (проявява се при деца от 4 до 12 години).
Други лекари казват, че днес Парацетамол няма да получи признание, че трябва да бъде забранено да се продава, дори и по лекарско предписание. Професор по фармакология в Университета в Ерланген-Нюрнберг (Германия), Кай Бруне, смята, че дори дневната норма на ацетомонофен, равна на 4 г, може да причини тежки увреждания на черния дроб, а двойният му излишък е опасен в развитието на остра чернодробна недостатъчност.
Назначаването на Аспирин, по мнение на същия учен, е възможно само при пациенти със сърдечно-съдови проблеми, но не и като болкоуспокояващо. В края на краищата, упойващото действие на лекарството продължава само няколко часа, а действието върху разреждането на кръвта - няколко дни. В резултат на това винаги има повишен и неоправдан риск от кървене.
Отзиви на пациента
Ирина, 32 г., Никел
Аспиринът ми хареса повече. Не знаех, че децата са противопоказани. Благодаря за просветлението.
Анна, на 40 години, Уфа
Съставът на Citramone е бил различен. Сега тя се нарича Citramon-P. Това означава с парацетамол.
Елена, 53 години, Москва
Всяка сутрин приемам Аспирин. Той ми помага да поддържам корабите в ред. Но за първи път чувам, че зъбът се елиминира с тези средства.
Използването на парацетамол при респираторни вирусни заболявания
Парацетамолът е по-предпочитан да се използва като антипиретик при тежка хипертермия (от 38 и повече), тъй като неговите антипиретични свойства са доста изразени сред другите представители на фармакологичните агенти от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Ако трябва непременно да се намали температурата до по-адекватни знаци, които не застрашават живота на пациента, парацетамолът ще помогне най-добре, преди да пристигне линейка.
Форми на освобождаване на съвременния фармакологичен пазар:
- Таблетки, опаковани в блистери по 6 или 10 броя в дози от 500 mg или 300 mg (педиатрична доза), опаковани в картонени опаковки
- 2,5% сироп за деца 50 мл на опаковка
- Суспензия 2,5% в 100 ml на опаковка
- Ректалните свещички също имат системен ефект, но са по-малко склонни да дразнят стомашно-чревния тракт, показват техния терапевтичен ефект много по-бързо поради по-бързото проникване в системното кръвообращение.
Има и комбинирани форми на освобождаване, които съдържат няколко активни съставки, като цитрамон. Съставът на това лекарство е в допълнение към парацетамол ацетилсалицилова киселина и кофеин. В обобщение, тези компоненти проявяват синергичен ефект. Също така ще бъде интересно да се научи, че дозировката на вещества в такива лекарства е по-ниска, отколкото при моно-лекарства. При таблетките комбинираният парацетамол и аспирин са около половината от тези при конвенционалните моно-агенти, но това не означава, че те трябва да се пият повече от обичайното, в противен случай съществува риск от предозиране, така че не трябва да удвоявате тежестта за черния дроб.
Използване на ацетилсалицилова киселина
Приемането на парацетамол и аспирин има сходни показания, както и други средства за намаляване на температурата, но все пак има ясни различия в тези препарати. Ацетилсалициловата киселина има аналгетичен ефект, по-изразена и едновременно с това увеличава риска от кървене. Факт е, че аспиринът е класически дезагрегант, в малки количества (до 150 мг на ден), предотвратява адхезията на тромбоцитите и изтънява плътната кръв, а в дози от 300 мг на ден ефективно анестезира и намалява проявите на остро вирусно заболяване. Аспиринът в по-високи дози, около 500 мг, не е лош удар на повишената температура, но все още се счита за по-ефективен в тази ситуация, парацетамол, тъй като е много по-безопасен, макар и малко по-нисък в сила.
Мога ли да взема тези лекарства заедно? Заедно, те могат да бъдат взети, особено като част от една и съща цитрамона, но неспазването на режима на дозиране може да предизвика нежелани реакции под формата на стомашни болки и промени в кръвосъсирването. Между другото, парацетамолът не влияе върху реологичните свойства на кръвта, поради което е по-безопасен за лечението на ARVI. Какво друго има други лекарства за намаляване на температурата без значителни странични ефекти? В допълнение към ацетилсалициловата киселина и парацетамола, ибупрофенът и мефенаминовата киселина имат антипиретични свойства.
И двата лекарства не инхибират и не стимулират кръвосъсирването, нямат такъв силно негативен ефект върху стомаха като аспирин и нямат такъв токсичен ефект върху черния дроб като парацетамол. Има доказателства, че ибупрофен може да се приема с дълги курсове, тъй като той е един от най-леките нестероидни противовъзпалителни средства. Мефенаминовата киселина, освен всичко друго, има и имуномодулиращи свойства, стимулира производството на интерферон.
Високата температура е естествена реакция на организма към развитието на някои патологични процеси в него. Най-често температурата се повишава с агресията на бактерии, вируси и протозои. В допълнение, някои физически ефекти върху организма, като изгаряния, измръзване и др., Могат да причинят това явление.Повишаването на температурните показатели води до унищожаване на агресивни организми, но понякога температурата се повишава особено силно. В този случай антипиретичните лекарства идват на помощ. Да поговорим на тази страница "Популярни за здравето" за това какво е по-добре при настинки и треска?
Какво е по-добре аспирин или парацетамол при настинки и треска?
Аспиринът и парацетамолът спомагат за облекчаване на болката и намаляване на температурата. Въпреки това, те са активни в различни части на нашето тяло, с някои допълнителни ползи. Аспиринът може също да намали тежестта на възпалителните процеси и да намали съсирването на кръвта, парацетамолът не притежава такива свойства. Много е трудно да се избере кой лекарство ще бъде по-ефективен: трябва да се съсредоточите върху индивидуалните характеристики на пациента и ситуацията като цяло.
Аспирин и парацетамол могат да бъдат получени във всяка аптека без рецепта. Можете да обсъдите целесъобразността на употребата на тези лекарства с Вашия лекар.
Парацетамолът по своята същност е инхибитор на простагландин, той ограничава синтеза на циклооксигеназа в организма, който използва за изпращане на сигнали за болка. Аспиринът също принадлежи към инхибиторите на простагландин, но засяга няколко други вещества, а именно тромбоксани.
Аспиринът и парацетамолът доста ефективно премахват болките (болки и главоболие при настинки), спомагат за намаляване на температурата и подобряване на общото състояние на пациента.
Лекарите казват, че Аспиринът има по-тежък ефект върху храносмилателния тракт, отколкото Парацетамол, така че пациентите с проблеми в дейността на органите на стомашно-чревния тракт трябва да предпочитат второто лекарство. Повечето от възможните странични ефекти на Аспирин са свързани с възможността за кървене в храносмилателния тракт.
И двете сравнени лекарства теоретично могат да навредят на черния дроб, на практика тази ситуация е възможна, ако се консумира в големи количества. Ако се придържате към препоръчителната доза и наблюдавате интервала между приема на такива лекарства, той не уврежда черния дроб. В случай, че се случи случайно предозиране на някое от тези лекарства, трябва да потърсите медицинска помощ в здравно заведение.
И двете лекарства, които се сравняват, могат да предизвикат индивидуални реакции на непоносимост. Да се предвиди тяхното възникване е невъзможно предварително. Въпреки това, честотата на различните нежелани реакции от употребата на Аспирин е по-често, отколкото от употребата на Парацетамол.
Ако Аспирин и Парацетамол са предназначени само за намаляване на телесната температура, тогава и двете са доста ефективни. Аспиринът обаче има по-бърз ефект. Парацетамол се смята за най-безопасното лекарство за намаляване на температурата от лекари от целия свят.
Заслужава да се отбележи, че Аспирин и други лекарства, които го съдържат в състава си, могат да повлияят на същите чернодробни клетки, както някои вируси, които причиняват обикновената настинка. Поради това има вероятност черният дроб да страда от комбинация от агресивни влияния. В този случай може да се развие синдром на Рейе и тази патология се счита за една от най-опасните възможни усложнения на Аспирин. Ето защо, този наркотик е силно не се препоръчва за употреба в детска възраст, и не трябва да го използвате за лечение на вирусни заболявания.
Възрастните пациенти могат безопасно да използват Аспирин, ако е необходимо да се намали температурата по време на бактериални инфекциозни лезии.
Заслужава да се отбележи, че парацетамол, за разлика от Аспирин, практически няма противопоказания. Не може да се използва в случай на свръхчувствителност към лекарството (алергии), чернодробна и бъбречна недостатъчност. В същото време е разрешено използването на такова лекарство при лечението на деца (от ранна детска възраст), бременни и кърмещи жени.
Аспирин не се използва за индивидуална непоносимост, ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт, хеморагична диатеза, някои разновидности на бронхиална астма. Това лекарство е строго противопоказано при деца под 15-годишна възраст, бременни и кърмещи жени.
По този начин, Парацетамолът е по-безопасно лекарство от Аспирин. Възрастните пациенти обаче могат да използват Аспирин за лечение на инфекциозни и възпалителни заболявания, за да намалят температурата. При умерено дозиране, това лекарство ще бъде доста ефективно. Парацетамолът, разбира се, става лекарството на избор при лечението на деца, бременни и кърмещи жени.
Какво е по-добре парацетамол или ацетилсалицилова киселина?
Всъщност ацетилсалициловата киселина е основният компонент на Аспирин. Това е наименованието на активното вещество, което засяга тялото, намалява температурата и премахва болката. Ето защо можем да направим просто заключение, че Аспирин и Ацетилсалицилова киселина са едно и също. И в аптека, можете да си купите лекарство под това име. От температурата и студеното прилягане.
Катрин, www.rasteniya-lecarstvennie.ru
Google
Характеристики на Аспирин
Съставът на това лекарство е ацетилсалицилова киселина, в ролята на помощни вещества са микрокристална целулоза и царевично нишесте.
Лекарството принадлежи към фармакологичната група от нестероидни противовъзпалителни средства, получени от салицилова киселина.
В повечето случаи се предписва като средство с мощно противовъзпалително действие. Често, Аспиринът действа като антипиретик, антикоагулант и антитромбоцитен агент.
След като лекарството се абсорбира бързо в стомашно-чревния тракт и се превръща в прост метаболит - салицилова киселина.
Основните индикации за употребата на лекарството:
- остри и хронични възпалителни заболявания;
- главоболие;
- зъбобол;
- algomenorrhea;
- ревматоиден артрит и артроза;
- остеоартрит;
- анкилозиращ спондилит;
- съдова тромбоза;
- остри респираторни вирусни заболявания;
- мускулна и ставна болка.
Аспиринът често се предписва като средство за ефективно изтъняване на кръвта, така че е незаменим за предотвратяване на тромбоза и атеросклероза.
Не е желателно лекарството да се приема, ако пациентът има тежки органични патологии на бъбреците, бронхиална астма, захарен диабет, заболявания на стомашно-чревния тракт, бременност.
Страничните ефекти на лекарството е рискът от развитие на стомашни язви.
Как действа парацетамол
Активната съставка на лекарството е същото вещество парацетамол (парацетамол). Отнася се до фармакологичната група анилиди. Инструментът е популярен аналгетик и антипиретик. Отнася се до широко разпространени антипиретични лекарства. Той се абсорбира в кръвта в стомашно-чревния тракт, главно в тънките черва. Премахването на остатъците от парацетамол се извършва от черния дроб. Основните указания за използването на средствата:
- главоболие;
- зъбобол;
- мигрена;
- невралгия;
- треска с настинки.
Доказано е, че този инструмент не се отразява неблагоприятно на кръвоносната система и метаболизма, не уврежда дори и при продължителна употреба на храносмилателните органи.
Противопоказания за назначаването на парацетамол - свръхчувствителност към лекарството и хроничен алкохолизъм.
Сравняване на аспирин и парацетамол
И двете лекарства имат сходни фармакологични свойства, но това не е едно и също нещо.
сходство
И едното, и другото лекарство имат добри противовъзпалителни и антипиретични свойства. Показанията за използването на двата начина са почти еднакви.
Каква е разликата?
Лекарствата се различават не само по химичен състав, но и в механизма на действие. Ацетилсалициловата киселина работи главно в локалния фокус на възпалението, а парацетамолът има аналгетичен ефект чрез централната нервна система.
Аспиринът има по-силен противовъзпалителен ефект в сравнение с парацетамол. Освен това е много по-дълго.
Смята се, че Аспиринът има отрицателно въздействие върху лигавицата на стомашно-чревния тракт, затова при хронични стомашно-чревни заболявания се препоръчва да се приема парацетамол вместо Аспирин.
Какво е по-евтино
Прост Аспирин - 10 таблетки от 500 мг могат да бъдат закупени в аптеката за 5-7 рубли. Ефервесцентно е по-скъпо - около 300 рубли.
Цената на парацетамола е средно 37-50 рубли. за 10 таблетки.
Кое е по-добре - Аспирин или Парацетамол
Решението за това коя от лекарствата е по-добре да се използва за дадено заболяване, трябва да бъде взето от лекар. Когато самолечението е необходимо да се съсредоточи върху противопоказанията, така че да не навреди на тялото.
С настинка
При вирусни заболявания много лекари предпочитат да предписват парацетамол, но той може да бъде заменен с Аспирин. Трябва да се помни, че съвместното приемане на лекарства е непрактично, защото те имат сходни фармакологични качества, а предозирането може да доведе до нарушения на стомашно-чревния тракт - киселини, гадене, диария.
От главоболие
Ако има нужда да се отървете от главоболие, тогава е по-добре да приемате Аспирин, защото той има по-изразени аналгетични свойства. Възрастните се нуждаят само от 1 таблетка, по-добре е да се пие течност, която неутрализира прекомерния киселинен ефект на лекарството, като например мляко. За да се избегнат негативните ефекти на лекарството върху стомашно-чревния тракт, можете да пиете хапче в ефервесцентна форма.
При температура
Двете лекарства често се използват за понижаване на топлината. За тази цел е по-ефективно да се пие парацетамол в доза от 1 таблетка 2-3 пъти дневно. Инструментът има изразени хипотермични свойства и надеждно намалява високата температура.
За деца
Смята се, че до 12 години и двата лекарства трябва да се използват с повишено внимание, за да се избегнат странични ефекти. Въпреки това, повечето лекари смятат, че Парацетамол е добър за лечение на деца, защото има по-малко отрицателно въздействие върху организма. Смята се, че това лекарство вече може да се предписва на дете на възраст над 3 месеца.
Лекари прегледи
Анатолий, общопрактикуващ лекар: „Смятам, че ежедневната употреба на Аспирин в терапевтична доза от 300 mg надеждно предпазва човешкото тяло от образуването на кръвни съсиреци, тъй като лекарството е добър антикоагулант. Това е отлично профилактично средство за предотвратяване на нарушения на кръвообращението. "
Олга, общопрактикуващ лекар: „Ако пациентът има проблеми с храносмилателните органи, по-добре е да му даде парацетамол, за да се избегне появата на киселини и други диспептични явления.”
Алина, педиатър: "Ако има възможност, аз винаги сменям аспирин с незначителен с парацетамол, той действа по-лесно върху тялото, не оказва вредно въздействие върху храносмилателните органи и не предизвиква алергични реакции, затова се смята за по-безопасно в детството."
Отзиви на пациента за аспирин и парацетамол
Марина, 27-годишна възраст: „В домашния комплект за първа помощ и личната чанта винаги има обикновен Аспирин. Може да се приема за всякакъв дискомфорт - дали главата, зъбът или болката в стомаха. Той помага достатъчно бързо, особено ако пиете ефервесцентни разтвори. "
Арина, на 53 години: "Най-простите евтини таблетки - Аспирин - бързо помагат при всяка болка, но трябва да пиете лекарството с мляко или целулоза, в противен случай може да се появи киселини, особено ако го приемате на празен стомах."
Александър, на 43 години: „В студения сезон няма нищо по-добро от Парацетамол. Инструментът е тестван в продължение на години, едва хванал студ - половин таблетка за нощта. На сутринта няма симптоми на болестта, вие се чувствате най-добре. "
Как действат наркотиците върху тялото
Ацетаминофенът и ацетилсалициловата киселина са най-старите и най-разпространени представители на нестероидни противовъзпалителни средства. Механизмът на тяхното действие е да инхибират медиаторите на възпалението, но парацетамолът действа главно на нивото на централната нервна система, а аспиринът е локален във възпалителния фокус. Парацетамол и Аспирин намаляват добре телесната температура, но другите ефекти на тези лекарства са различни.
Противовъзпалителната активност на парацетамол, за разлика от ибупрофен или аспирин, се счита за доста ниска, следователно, за лечение на тежки възпалителни процеси, това лекарство не е достатъчно. Най-често се приема като антипиретик при настинки, тъй като бързо и надеждно намалява високата температура. Затова при хипертермия е по-безопасно да приемате парацетамол, тъй като той има по-малко противопоказания и странични ефекти.
Ацетилсалициловата киселина е значително по-добра от ацетаминофен при противовъзпалителен ефект.
Активното вещество действа директно във фокуса на възпалението, което води до добър терапевтичен ефект. Това лекарство обаче е по-токсично и има много странични ефекти и противопоказания. В някои случаи, аспиринът бие температурата по-добре, но трябва да се прилага много внимателно.
Характеристики на парацетамол
Основният показател за предписване на това лекарство е повишената температура при инфекциозни и възпалителни заболявания. Разликата между парацетамол и аспирин е, че ацетаминофенът е много по-безопасен. Също така към неговите предимства са:
- липса на влияние върху кръвната система и метаболизма;
- липса на увреждащо въздействие върху органите на храносмилателната система;
- възможност за ползване от ранна възраст (дете до 3 месеца се предписва само от лекар);
- редки странични ефекти;
- може да се комбинира с други лекарства (Analgin, Papaverin).
Значителен недостатък е ниската противовъзпалителна активност, така че лекарството понякога не спомага за отстраняване на симптомите на заболяването. В такива случаи, решете Парацетамол или Аспирин, трябва да вземете предвид тежестта на състоянието на пациента, възрастта и наличието на противопоказания.
Вижте също: показания за употребата на Парацетамол
Характеристики на Аспирин
Основната разлика между Аспирин и Парацетамол е наличието на редица странични ефекти при ацетилсалициловата киселина:
- увеличава риска от стомашни и дуоденални язви;
- има свойства за разреждане на кръвта, които могат да доведат до кървене;
- предозиране води до тежко токсично увреждане на черния дроб и бъбреците;
- продължителната употреба може да доведе до анемия.
Лекарството може да се използва от възрастни с ясни медицински показания. Необходимо е да се вземат предвид всички рискове от приемането на лекарството и да се определи какво е по-ефективно за пациента - парацетамол или ацетилсалицилова киселина. Лечението трябва да се извършва под наблюдението на лекар.
Статията е потвърдена
Анна Мошовис е семеен лекар.
Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter